Dr. Steiner Lajosra emlékezünk |
95 éve lett akadémikus dr. Steiner Lajos
Dr. Steiner Lajos (Vác, 1871. június 15. – Budatétény, 1944. április 2.) geofizikus, a földmágnesség kutatója, az MTA levező tagja (1917) volt.
Tanulmányait szülővárosában kezdte, majd a Budapesti Tudományegyetem tanult, bölcsészdoktori diplomát szerzett. (De Göttingenben, Berlinben is képezte magát.) Már egyetemista korában csillagászati megfigyeléseket és számításokat végzett az ógyallai csillagvizsgálóban. A Meteorológiai és Földmágnességi Intézetnél helyezkedett el, ahol kezdetben földmágneses vizsgálatokkal foglalkozott. Több világnyelvet elsajátított, így megfigyeléseit külföldi szakfolyóiratokban is publikálhatta. Első tudományos dolgozatai a földmágneses tér napi változásairól, a mágneses tér helyi rendellenességeinek geológiai vonatkozásairól szóltak. A Balaton tudományos tanulmányozásánál is mágneses méréseket végzett. Részt vett Eötvös Lóránd gravitációs méréseiben is.
Már fiatalon hírnévre tett szert a tudományos életben. 1907-ben a Budapesti Tudományegyetemen magántanári képesítést szerzett a földmágnességtanból. 1923-ban megírta: „A Föld mágneses jelenségei” című, nálunk sokáig egyedülállónak számító, kézikönyvét. Szakcikkei számos külföldi szaklapban, itthon pedig a Mathematikai és Természettudományi Értesítőben, a Mathematikai és Physikai Lapokban, az Időjárás című folyóiratban jelentek meg.
Számos részprobléma vizsgálatával is gyarapította a tudományos eredményeket. Például megfigyelte a zivatarok gyakoriságának kapcsolatát a Hold fényváltozásával, illetve az aggteleki barlang klímájának kutatásával is foglalkozott.
1917-ben lett az akadémia levelező tagja. Erről a Váci Hírlap 1917. május 13-i száma a következőket írta: „ ..dr. Steiner Lajos 8 év óta egyetemi tanár, majd a M. Tud. Akadémia nagy többséggel levelező tagjává választotta” Ez idő szerint - állapítja meg a lap - még egy váci születésű tudós tagja lett az akadémiának, dr. Schmidt József nyugalmazott rendes tanár, a kiváló filológus mellett. Az akadémia ajánlására lett 1927-ben a Meteorológiai Intézet igazgatója, Dr. Steiner Lajos nemcsak a geofizikában, hanem földmágnesesség és a dinamikus meteorológiában nemzetközileg is elismert kiváló eredményeket ért el. Messzemenően támogatta az újonnan megindult, Marczell György által folytatott aerológiai (magaslégkörtan) kutatásokat, és új módszereket vezetett be a szinoptikus meteorológiában is. 1935-ben nyugdíjba vonult, de továbbra is részt vett a tudományos életben.
Dr. Steiner Lajos érdeme a korszerű prognózis-szolgálat bevezetése hazánkban.
Tudomány területén írt főbb művei: A Balaton vidékén az 19O1. év nyarán végzett földmágnességi mérések eredményei (1908); A földmágneses erő napi változásai (1913.); A föld mágneses jelenségei (1923.); A légnyomás napi ingadozása (1925); Az időjárás (1931); Konkoly Thege Miklós emlékezete. MTA. Emlékbeszédek. (1943); „ A függélyes légoszlopban beálló száraz adiabatikus állapot-változásokról.” (é. n.) Az ország német megszállása után két héttel öngyilkos lett.
Emlékére, Borsos Miklós által tervezett, érmet alapítottak.
A Magyar Meteorológiai Társaság által – lényegében - 1951-től került sor, a Steiner Lajos- emlékérem átadására. (1946 vagy 1951 ??, több forrás más-más időpontot jelöl meg az alapítás évének, bár 1946-ban adtak át nevét viselő emlékérmet)
Sajó Aladár (1969-1943) író és öccse, dr. Steiner Lajos Vácott a Báthori utca 14. számú házban születtek, ott, ahol édesapjuk dr. Steiner Márton orvos, a váci zsidó iskola alapítóigazgatója 1903-ban meghalt.
Az emléktábla elhelyezése a szülőházon – a városvezetés részéről – még várat magára.
Székelyhidi Ferenc
Kép: emlékérem és fiatalkori arckép
|