Magyar-Izraeli Baráti Társaság Kulturális Egyesület, Szentendre-Dunakanyar
Dr. Majsai Tamás: AZ 1941-ES KŐRÖSMEZŐ–KAMENYEC-PODOLSZKIJI DEPORTÁLÁS KÖZTÉRI EMLÉKMŰVÉÉRT
 
A Soá magyarországi nyitányaként ismert Kőrösmező–Kamenyec-Podolszkij-i deportálás során a magyar hatóságok (legfelső kormánykörökben megszületett döntés eredményeként) mintegy 18 000 hazánkban élő zsidó testvérünket telepítették ki az ukrajnai hadműveleti területekre, ahol többségük szörnyűséges halált halt. A deportáltak közül sok ezren az 1941. augusztus 27-28-án Kamenyec-Podolszkijban rendezett, az addigi történelemben példátlan méretű náci tömeggyilkosságnak váltak áldozataivá.
 
Az ember, aki elfogta Eichmannt

 

Színes, magyarul beszélő, amerikai filmdráma, 96 perc, 1996

Vetítik: ATV, szeptember 15. (szombat),  19:25

A film leírása: 

http://www.port.hu/az_ember,_aki_elfogta_eichmannt_the_man_who_captured

_eichmann/pls/fi/films.film_page?i_film_id=17341

 

 
Heltai András: A jó Göring

 

A történet elsőre bizarr: Hermann Göringnek, az egyik legfőbb nácinak az öccse mentette Hitlerék üldözötteit, köztük magyarokat és segítette a cseh ellenállást - miközben bátyja megóvta a Gestapótól. Albert Göring a háború után mégis két évet ült, amíg a megmentettek bizonyították, mi mindent tett értük és a nácik ellen. Azután mégis elfeledetten halt meg 1966-ban. Különös sorsát ausztrál szerző könyve alapján mutatja be Heltai András.

 
Vajda János: Shanah Tovah 5773

 

Múlt szombaton a Dumtsa korzón egyik, szerintem nem zsidó ismerősöm odalépett hozzám és mint mondta szeretne elsőként boldog új évet kívánni. Gyorsan fölhívtam Zsófi lányomat és kérdeztem mikor jön be az új év? „Valamikor ilyenkor”- válaszolta, pedig  az Anna Frankban alig 15 éve érettségizett és emlékszem, amikor az iskola udvarán sátoroztak.

 
Székelyhidi Ferenc: 80 éve halt meg Magyarország első kötő-és szövőgyárának legendás igazgatója

 

A váci kötő- és szövőgyár alapításáról a mai napig tartja magát egy téves megállapítás. Ez a megemlékezés jó alkalom arra, hogy néhány tényt, adatot pontosítsunk.

Magyar Zsidó Lexikon (1929-ben Újvári Péter szerkesztésében); 2005-ben unokájával, dr. Gergely Katalinnal, Szalay Ágnes készített riport, ahol szintén, mint gyártulajdonosként szerepel a nagyapja, és legutóbb Kormos Szilvia Váci zsidó temetők, 2010-ben megjelent könyvének bevezetőjében, tartja azt az állítást, hogy a gyárat Löbl Ármin hozta létre . Feltehetőleg a lexikonban  megjelent adatokat kritika nélkül vették át a témával foglalkozó írások.

 

 
<< Első < Előző 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Következő > Utolsó >>

6. oldal / 24